7 kwietnia 2013

Dotyk rdzy.. Poradnik zniszczeń

7 kwietnia 2013
Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia
Zgodnie z obietnicą, oto mój poradnik tworzenia zniszczeń na pojazdach i czołgach używając soli i lakieru do włosów, bez użycia aerografu. =) Powyżej możecie zobaczyć efekt końcowy na Mark Ib Mars Pattern Rhino pomalowanym w barwy Tzeentcha i Ultramarines.

Kliknij poniżej, by zobaczyć poradnik.

 • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Spodkładuj pojazd jakimś średnio ciemnym brązowym kolorem. Ja użyłem Mournfang Brown (Bestial Brown / Calthan Brown).

 • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Używając jakiegoś ciemnego brązowego koloru (ja użyłem Scorched Brown), pomaluj wszystkie cienie. Nie trzeba byc zbyt dokładnym, ponieważ to jedynie cieniowanie wstępne (preshading). • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Do tego kroku, potrzebne jest przygotowanie kilku farb, do uzyskania rdzawego wyglądu. Można użyć dowolnych jasnych brązowych i średnio ciemnych pomarańczowych kolorów. Ja użyłem po kolei: mieszaniny Mournfang Brown i Balor Brown (Tausept Ochre), Balor Brown, mieszaniny Balor Brown i Jokaero Orange (Macharius Solar Orange), Jokaero Orange i na koniec Troll Slayer Orange (Blazing Orange). By uzyskać taki "poplamiony" efekt, utnij kawałek kuchennej gąbki, zanurz jeden koniec delikatnie w farbie, usuń jej nadmiar (pozostaw trochę więcej farby niż ma to miejsce przy technice suchego pędzla [drybrushing]) i po prostu delikatnie przyciskaj gąbkę do modelu w wielu losowych miejscach. Najlepiej zacząć od dołu pojazdu, by szybko nauczyć się, jak robić to prawidłowo. Nie trzeba też czyścic gąbki po każdej farbie, ale nawet wskazane jest mieszać na niej farbę. Najjaśniejsze kolory nakładaj bardzo oszczędnie.
 • Czas na dodanie kilku zacieków. Najlepiej użyć w tym celu pigmentów, ale dla mnie absolutnie wystarczające jest użycie kilku washy, takich jak Axrax Earthshade (Devlan Mud) i Carroburg Crimson (Ball Red).

  Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia
 • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Ten krok nie jest potrzebny, ale można niektóre metalowe elementy pomalować metodą suchego pędzla (drybrush) używając Leadbelcher (Boltgun Metal). Dodatkowo, jeśli chcesz, by Twój model wyglądał na mniej zardzewiały, a bardziej metaliczny (tak jakby tylko farba odpadła, pozostawiając goły metal), możesz drybrushować większość pojazdu różnymi metalicznymi kolorami.
 • Pokryj cały model matowym lakierem (matt varnish). To również nie jest specjalnie potrzebny krok, ale może się okazać dość istotny, jeśli w ostatnim kroku nie zachowa się ostrożności.
 • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Czas pokryć cały pojazd lakierem do włosów. Każdy się nada (tworzone są do zastosowania na głowie, więc są w pełni bezpieczne dla Twojego modelu). Najlepiej pokrywać każdy bok pojazdu osobno. • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Po raz kolejny pokryj cały model lakierem do włosów (jeden bok na raz) i gdy wciąż jest mokry, posyp go solą (jeden bok na raz). Najlepiej użyć soli niejodowanej (jodowana ma zbyt regularne kryształki). Zacznij od spodu pojazdu, by nauczyć się, jak to prawidłowo robić. Im więcej soli użyjesz, tym bardziej zniszczony i zardzewiały będzie pojazd, więc nie przesadź z solą.
 • Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Gdy już wszystko ładnie wyschło, pomaluj swój pojazd kolorami bazowymi (możesz dodać trochę rozjaśnień, ale ja nie widziałem w tym większego sensu), ale pamiętaj, by praktycznie nie rozwadniać farb (sól i lakier mogą się za wcześnie rozpuścić) i by malować jak najcieńsze warstwy. Miejsca posypane solą można zostawić niepomalowane (nie polecam), albo pomalować używając techniki stipplingu (dotykać modelu samą końcówka pędzla, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonego). Oczywiście, najlepszym sposobem jest użycie aerografu, ale myślę, że potwierdziłem tu, że można uzyskać taki sam efekt, nie używając go. =) Pamiętaj również, że najlepiej używać w tym kroku tylko dość jasnych kolorów, by osiągnąć na koniec fajny kontrast.
 • Czas na najcięższy i najbardziej czasochłonny etap. Zależnie od grubości warstw z poprzedniego kroku i upływu czasu od ich nałożenia, może być farbę łatwiej lub trudniej ściągnąć. By to sprawdzić, weź dość sztywny pędzel, zamocz go w letniej wodzie i po prostu przesuwaj go po modelu. (zacznij od spodu pojazdu i rób jeden bok na raz, aż wyniki będą zadowalające). Sól i lakier powinny się rozpuścić i odpadać wraz z farbą z poprzedniego etapu. Jeśli tak się nie dzieje, albo bardzo ciężko to uzyskać, spróbuj użyć średniej lub nawet twardej szczoteczki do zębów, albo nawet wykałaczki (głównie do ciężko dostępnych miejsc), ale naprawdę skup się na tym, co robisz i jak duży efekt chcesz uzyskać. Cierpliwość naprawdę tu popłaca.

  Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia
  Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia Kosmiczni Marines Chaosu Rhino zniszczenia
 • Zniszczenia się dokonały, ale by uzyskać jeszcze lepszy efekt, użyj washy na wgłębieniach i zagięciach, by pogłębić cienie. Zależnie od wielkości osiągniętego efektu, można również rozjaśnić dół i przyciemnić górę brzegów każdego zardzewiałego miejsca, by stały się jeszcze bardziej 3 wymiarowe. Do następnego!